Türk vatandaşı ile evlenen yabancıların ikamet izinleri

Türk vatandaşı ile evli yabancılar

Türk vatandaşı ile evli yabancılarTürk vatandaşı ile evli yabancılar, resmi olarak evlendikten sonra ikamet tezkeresi talebinde bulunabilirler.

Türkiye'de evlenen yabancılar
Evlilik işlemlerini Türkiye'de yapan yabancılar, nüfus idaresine kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra aile ikameti talebinde bulunabilirler.

Yurtdışında evlenen yabancılar
Yurtdışında evlilik yapılması durumunda, o ülkedeki Türk Temsilciliğine müracaat edip evlilik durumunun ibraz edilmesi gerekir. Temsilcilik, Türkiye'deki Nufüs İdaresi'ne evlilik durumunu bildirerek, yabancının Türkiye'de kayıt olmasını sağlayacaktır. Bu durumda olan çiftler, iakemt randevusu sırasında yurtdışındaki temsilcilikten alacakları belge ile müracaat edebilirler. Başvuru sırasında ek bilgi veya belge talep edilebilir. Bu nedenle randevu almadan önce, gerekli belgeleri sorunuz !

Aile ikametine müracaat edecek olan yabancının ve T.C. vatandaşı olan eşinin randevu sırasında hazır bulunmaları gerekir. Kurum, evli olan çiftin gerçekten evlilik birliği içerisinde yaşayıp yaşamadığını sorgulayabilir ve bunun tespiti için tahkikat yapılmasını talep edebilir. Anlaşmalı evlilik yapıldığının tespiti halinde, ikamet tezkeresi düzelenmeyebilir ve varsa düzenlenen ikamet tezkeresi iptal edilebilir.

Randevu sırasında hazır bulunması gereken belgeler
4 adet fotoğraf (Biometrik ölçülerde) 4 adet fotoğraf (Biometrik ölçülerde)
Pasaport aslı  ve fotokopisi (son giriş sayfası, geçerlilik süresi ile kişi bilgilerinin yer aldığı sayfa) Pasaport aslı ve fotokopisi (son giriş sayfası, geçerlilik süresi ile kişi bilgilerinin yer aldığı sayfa)
İkamet Randevu Formu İkamet Randevu Formu
Özel Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası
Gelir durumunu gösteren belgeler Gelir durumunu gösteren belgeler
T.C. vatandaşı eşin 2 adet fotoğrafı T.C. vatandaşı eşin 2 adet fotoğrafı
T.C. vatandaşı eşin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi T.C. vatandaşı eşin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
T.C. vatandaşı eşin  T.C. vatandaşı eşin "Adli Sicil Belgesi"
Yeni tarihli 'Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği' Yeni tarihli 'Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği'
Evlilik akdinin sonar ermesi (boşanma) durumunda ne yapılır?
Boşanma hâlinde, Türk vatandaşıyla evli yabancıya, en az üç yıl aile ikamet izniyle kalmış olmak kaydıyla kısa dönem ikamet izni verilebilir. Ancak yabancı eşin, aile içi şiddet gerekçesiyle mağdur olduğu ilgili mahkeme kararıyla sabitse, üç yıllık süre şartı aranmaz.
Türk vatandaşı olan eşin vefat etmesi durumunda ikamet tezkeresi iptal edilir mi?
Türk vatandaşı olan eşin ölümü halinde, yabancı ikamet süresinin sonuna kadar Türkiye'de kalmaya devam edebilir, sürenin sonunda kısa dönem ikamet izni talebinde bulunabilir.