Yabancı uyruklu çocukların ikamet izinleri

İkamet tezkereli anne babaya refakat

İkamet tezkereli anne babaya refakat18 yaşından küçük olan yabancı uyruklu çocuklar, Türkiye'de ikamet izni bulunan ane veya babalarına refakat edebilirler.

Ebeveynlerden birinin yurtdışında olması durumunda ikamet izni alınabilir mi?
Yabancı uyruklu çocuğun ebeveynlerinden birinin yurtdışında olması durumunda, çocuğun Türkiye'de ikamet tezkeresi almasına izin vermesi gerekir. Yurtdışında bulunan ebevyn, kendi ülkesindeki bir noterden muvaffakatname alarak, o ülkedeki TürkTemsilciliğinden apostil yaptırması ve evrakı Türkiye deki eşine göndermesi gerekir.

Eğer bu yabancı o sırada Türkiye'de bulunuyorsa, bir tercüman aracılığıyla aynı belgeyi Türkiye'deki bir noterden temin edebilir.

Aile ikamet izniyle Türkiye’de kalan çocuklar 18 yaşını doldurduklarında Türkiye’de kalmaya devam edebilir mi?
18 yaşını doldurmuş olsa bile destekleyicinin veya eşinin bakmakla yükümlü olduğu yabancı çocuğu aile ikamet izniyle Türkiye’de kalmaya devam edebilir. En az üç yıl aile ikamet izniyle Türkiye’de kalmış olanlardan 18 yaşını tamamlayanlar, talep etmeleri hâlinde bu izinlerini kısa dönem ikamet iznine dönüştürebilir veya şartlarını sağladıkları başka bir ikamet izni çeşidine geçebilirler.