Tedavi amaçlı gelen yabancılar

Tedavi amaçlı gelen yabancılar

Tedavi amaçlı gelen yabancılarGenel Bilgi: Tedavi amacı ile ikamet tezkeresi talebinde bulunan yabancılara, durumlarını özel veya kamuya ait sağlık kuruluşlarından alacakları yazı veya rapor ile belgelemeleri halinde tedavileri sürelerince ikamet izni verilir. Bunun için, vize veya vize muafiyet süresi dolmadan Göç ve İltica Bürolarına başvurarak randevu almaları ve randevu zamanına kadar belirtilen evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Ülkemizde tedavi olmak maksadıyla ikamet tezkeresi almak isteyen yabancıların, 'Tedavi amaçlı veya turizm vizesi’ ile giriş yapmaları gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin kamu sağlığına tehdit olarak nitelendirilen hastalıklardan birini taşımamak kaydıyla ikamet tezkeresi verilebilmektedir. Yabancıların randevularını yasal süreler içerisinde almaları gerekir. Ülkelerin vize sürelerini ve ödeyeceğiniz harç tutarlarını öğrenmek için, aşağıdaki İkamet Hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

İkamet Hesaplama
Randevu sırasında hazır bulunması gereken belgeler
4 adet fotoğraf (Biometrik ölçülerde) 4 adet fotoğraf (Biometrik ölçülerde)
Pasaport aslı  ve fotokopisi (son giriş sayfası, geçerlilik süresi ile kişi bilgilerinin yer aldığı sayfa) Pasaport aslı ve fotokopisi (son giriş sayfası, geçerlilik süresi ile kişi bilgilerinin yer aldığı sayfa)
İkamet Randevu Formu İkamet Randevu Formu
Özel Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası
Tedavi göreceğine dair doktor raporu Tedavi göreceğine dair doktor raporu